
Atópia – amikor az allegiát „örököljük”
- 2016. június 10.
- Kategória: Blogok / Történetek
Sokszor halljuk ezt a kifejezést: atópia … mit is jelent valójában ez a szó ?
Leegyszerűsítve: a szervezet megváltozott, téves reakciókészségét, a legkülönbözőbb dolgokra – lényegében az őt körül vevő világra.
Attól függően, hogy mely szervet, szervrendszer érint, lehet bőr, légúti, hasi tünet, ekcéma, atópiás dermatitis, allergiás nátha, asztma vagy hasmenés, de minden tünet együtt is jelentkezhet…
Tünetek
Vannak úgynevezett atópiás családok, ahol gyakrabban fordul elő allergia – a nagyszülők allergiás náthások, az unokatestvér ekcémás, az apa, anya kiskorban asztmás volt, most „csak” nyár végén tüsszög, náthás, néha „fárad lépcsőzéskor”.
Az úgynevezett atópiás menetelést a szülők így jellemzik – „picinek nem bírta a tejet” „kiütötte” és „ment a baba hasa”. Később „ha beteg volt „sípolt”, sokszor használjuk a „pumpát”. Iskolás korban inkább az elhúzódó nátha, tüsszögés jelentkezik, szezonálisan vagy egész évben: „reggel százat tüsszög, és elhasznál egy csomag papírzsebkendőt”, és „lusta” nem szeret futni …. – panaszolják a szülők.
Minél közelebbi ágon van a családban a fenti tünetegyüttes, főként, ha mindkét szülőnek ugyanaz az allergiája – pl. parlagfű allergia – annál nagyobb az esély, hogy öröklődik a hajlam!
Hogy ebből betegség lesz-e, vagy sem számos tényező befolyásolja…
Az atópia kezelése
Természetesen szeretné a beteg, a szülő, ha megtalálnánk azt az egy kiváltó okot, ami a panaszokat okozza, s azt kiküszöbölve minden megoldódna egy csapásra.
Mit mondtunk az elején? – az atópia a szervezet megváltozott reakciókészsége, a legkülönbözőbb dolgokra – lényegében az őt körül vevő világra…..
Nagyon fontos a szakvizsgálat – megpróbálunk eligazodni a kiváltó okok között, tisztázzuk a potencialis allergéneket, így lehetőség nyílik azok elkerülésére.
Lehetőség van kiszűrni, hogy a „lusta gyerek” tényleg csak lusta, edzetlen, vagy esetleg asztma nehezíti a terhelését, és a pontos diagnózis alapján, szükség esetén megfelelő gyógyszereléssel, életmódbeli tanácsokkal, rendszeres gondozással normális mederbe terelhető a panasz, és a gyermek, ezzel együtt a család életminősége is javul.
Göndöcs Rita
Gyermektüdőgyógyász szakorvos
0 comments on Atópia – amikor az allegiát „örököljük”