
Csecsemő ortopéd szűrés
- 2020. április 22.
- Kategória: Blogok / Történetek
Kedves Szülők!
Az alábbiakban Dr. Ujszászi Andrea gyermek ortopéd szakorvos-jelölt és Dr. Ráskai Csaba gyermek ortopéd szakorvos javaslatai alapján segítséget szeretnénk nyújtani, ha a koronavírus-járvány miatt nincs lehetőségünk ortopéd orvossal találkozni. Ha gyermekünk fejlődése nem úgy halad, ahogy kellene, ha úgy érzik, gond van, hívják a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet telefonszámát (+36 1 44 33 200), segítünk!
Tartási aszimmetriáról beszélünk, ha a csecsemőnek van egy „preferált” iránya, amerre előszeretettel tekint, de a fej mozgásai egyébként minden irányban szabadon kivihetőek. Súlyosabb esetekben az is előfordulhat, hogy koponyája kissé aszimmetrikus.
Ilyenkor érdemes a fektetést váltogatni. Helyezzük az érdekes tárgyakat az ellenkező oldalra. Helyezzük a gyermeket a kiságyba úgy, hogy a nem preferált irány felől érkezzenek a szülők. Szoptatásnál törekedjünk úgyszintén a nem preferált oldal felé tekintésre. A legtöbb esetben a fent alkalmazott technikák hatására ez az állapot megszűnik, de amennyiben 10-12 hetes korban még fennáll, szükség lehet speciális gyógytorna végzésére.
Ferdenyak tartás (torticollis): Ebben az esetben a fejbiccentő izom állományában kötőszövetes átalakulás is történik, mely annak rövidülését okozza. Ilyenkor az említett izomhasban kis duzzanatot is tapintunk. A fej a megrövidült izom felé billent, és ellenoldal felé tekint. A rövidült izom irányába forgatás, és az ellenkező irányba billentés nem kivihető. Vagyis egyértelmű mozgásbeszűkülést látunk. Az igazolt esetekben nagyon fontos a mihamarabbi szakszerű gyógytorna megkezdése. Konzervatív (vagyis nem műtéti) kezelés eredményei az első életévben a legjobbak.
Csípőficam: A csípőficam jele lehet nagymértékű mozgásbeszűkülés, végtaghossz különbség, csípők terpesztésekor észlelhető „zökkenés”. Amennyiben a szülészeti intézményben, vagy gyermekorvos, védőnő csípőízületi instabilitást észlel, szükséges mihamarabbi ortopédiai vizsgálat! Ilyen esetben telefonon keresse fel intézményünket, asszisztenseink felveszik a kapcsolatot ortopéd orvosainkkal.
Dongaláb: Akár szülés előtt, de azt követően mihamarabb érdemes dongaláb kezelésben jártas gyermekortopédet felkeresni. Ez az elváltozás komplex, spontán nem szűnő probléma, de az időben megkezdett PONSETI szerinti kezelés az esetek legnagyobb részében gyógyulást eredményez. Diagnosztizált, vagy gyanús esetben telefonon keresse fel intézményünket, asszisztenseink felveszik a kapcsolatot ortopéd orvosainkkal.
Bab alakú láb (pes adductus): Normál esetben, ha ujjunkat a külső talpél mellé tesszük, akkor azzal párhuzamos állású talpat látunk. Bab alakú lábak esetében az előláb befelé görbül. Esetenként a dongalábtól való elkülönítése nehéz. Általában a méhen belüli tartás maradványának tekintjük. Gyakran spontán szűnő elváltozás, ám tornáztatása javasolt. Ilyenkor cirógassuk a vádli külső oldalát, a külső talpélet, valamint tornáztassuk az előlábat a sarokhoz képest a deformitással ellenkező irányban. Amennyiben 12 hetes korig fennáll, speciális kezelőcipő átmeneti viselését javasoljuk.
Sok szülő aggódik amiatt, hogy a csecsemő nem tudja teljesen kinyújtani csípőjét/térdét, azokat mindig felhúzva tartja.
Ez a jelenség általában még a méhen belüli tartás, valamint az újszülöttek idegrendszerére jellemző flexiós (hajlító) túlsúly eredménye, vagyis teljesen normális jelenség. Ebben az életkorban úgyszintén normális jelenség a lábszárak varus állása, vagyis „Ó” láb.
Általánosságban szoktuk javasolni a rendszeres csípőtornát és nappali ébrenlétben a hason fektetést. Tornáztatás során a két alsó végtagot térdben behajlítva megfogjuk, és a combok nyitását-zárását végezzük a könyv nyitásához-csukásához hasonló módon. Pelenkázásonként 10-15x végezzük ezeket a könyv nyitás-csukásához hasonló mozdulatokat.
Dr. Ujszászi Andrea gyermek ortopéd szakorvos-jelölt, Dr. Ráskai Csaba gyermek ortopéd szakorvos
0 comments on Csecsemő ortopéd szűrés